Hot-dip Galvanizing Rock Bolts System
Beskrivning:
Varmförzinkad bergbult är en självborrande bergbult med gott korrosionsskydd. Skyddsskiktet bildas genom att produkter med ren yta doppas i smält zink, vilket ger stålet ett verksamt korrosionsskydd.
INTRODUKTION
Korrosionsskydd
Det avrostade staget och tillbehören doppas i flytande zink under en viss tid, så att atomerna tränger in i och diffunderar med varandra. Då bildas ett järn-zinkskikt som är tätt, jämnt, fast förankrat, blankt och korrosionsbeständigt.
Zink är en amfoter metall och har i termodynamisk mening ett stabilt område. Varmförzinkning är ett elektrokemiskt korrosionsskydd som hindrar fortsatt korrosion genom svårlösliga kemiska föreningar som bildas mellan zinken och betonglösningen.
Produktstandard
Sinorock har tagit fram standarden för zinkbeläggning i enlighet med ISO 1461 ”Varmförzinkade beläggningar på tillverkade föremål av järn och stål — Specifikationer och provningsmetoder”. Beläggningstjockleken för huvudprodukterna är följande:
| Product | Mean Coating Thickness min. (μm) | Local Coating Thickness min. (μm) |
|---|---|---|
| Hollow Anchor Bar | 85 | 70 |
| Coupler | 55 | 45 |
| Nut | 55 | 45 |
| Plate | 85 | 70 |
| Centralizer | 55 | 45 |
| Wedge | 55 | 45 |
Egenskaper och fördelar
Gott korrosionsskydd: Eftersom zink är en oädel metall skyddar den stålet genom offeranodverkan även om ytskiktet skadas.
Lång livslängd: Zinkskiktet förbrukas mycket långsamt i atmosfären, och livslängden överstiger därför vida andra beläggningars.
Heltäckande skydd: Eftersom produkterna doppas i zinkbadet skyddas de helt, vilket ger ett bättre korrosionsskydd.
Lägre kostnad: I de flesta fall är varmförzinkning billigare. Zinkskiktet är mer slitstarkt än andra beläggningar och kräver inget underhåll.
Effektiv process: Zinkbadet är enkelt och processen effektivare än för andra beläggningar.
Påverkar inte stålets egenskaper: Varmförzinkning sker vid över 400 ℃ och påverkar varken stålets hållfasthet eller seghet.
Livslängd
| Corrosivity Category | Steel | Zinc | Typical Environments (temperate climate) | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mass loss (g/m²) | Thickness loss (μm) | Mass loss (g/m²) | Thickness loss (μm) | Exterior | Interior | |
| C1 — Very Low | ≤10 | ≤1.3 | ≤0.7 | ≤0.1 | — | Heated buildings with clean atmospheres, e.g. offices, shops, schools, hotels |
| C2 — Low | >10 to 200 | >1.3 to 25 | >0.7 to 5 | >0.1 to 0.7 | Atmospheres with low level of pollution: mostly rural areas | Unheated buildings where condensation can occur, e.g. depots, sports halls |
| C3 — Medium | >200 to 400 | >25 to 50 | >5 to 15 | >0.7 to 2.1 | Urban and industrial atmospheres, moderate sulfur dioxide pollution; coastal areas with low salinity | Production rooms with high humidity and some air pollution, e.g. food-processing plants, laundries, breweries, dairies |
| C4 — High | >400 to 650 | >50 to 80 | >15 to 30 | >2.1 to 4.2 | Industrial areas and coastal areas with moderate salinity | Chemical plants, swimming pools, coastal ships and boatyards |
| C5-I — Very High (Industrial) | >650 to 1500 | >80 to 200 | >30 to 60 | >4.2 to 8.4 | Industrial and coastal areas with high humidity and aggressive atmosphere | Buildings with almost constant condensation and a highly contaminated atmosphere |
| C5-M — Very High (Marine) | >650 to 1500 | >80 to 200 | >30 to 60 | >4.2 to 8.4 | Coastal and ocean areas with high salinity | Buildings with almost constant condensation and a highly contaminated atmosphere |
Användningsområde
Varmförzinkade stag lämpar sig särskilt väl för sura miljöer, alkalisk dimma och andra korrosiva förhållanden, samt där det ställs krav på lång livslängd och i komplexa geotekniska miljöer.
Kontakta NASPS
Samarbete, förfrågningar eller bara ett hej.
Hör av dig